גלוטמין

תוספי מזון

תוספי מזון

גלוטמין

באדיבות אמיר לזימי מנהל המיזם עודכן לאחרונה 13/08/2009 11:12

גלוטמין הוא החומצה האמינית המצויה ביותר בגוף; הוא מסונתז ברוב רקמות הגוף ונספג ממקורות מזון שונים. מחקרים אחרונים מראים כי גלוטמין יעיל בטיפול ב- HIV ובכחישות הקשורה ל- HIV/AIDS ולטיפול בחולי סרטן מעי הגס.

גלוטמין - Glutamine
שמות נפוצים
L-Glutamine, GLN
סיכום רפואי אודות גלוטמין

גלוטמין הינו החומצה האמינית הנפוצה ביותר בגוף, המסונתזת על ידי רוב רקמות הגוף וניספגת ממקורות מאכל. מטופלים לוקחים תוספי גלוטמין לטיפול בסרטן וכחישות הקשורה ל- HIV/AIDS או בהחלמה ממצבים קטבולים כגון ניתוח, אלח דם והתעמלות אינטנסיבית. גלוטמין הוא מקור התדלוק העיקרי של אנטרוציטים, לימפוציטים ומקרופאגים, וסבורים כי הוא פועל על ידי הגברת ה-  integrity במעי, תפקודי המערכת החיסונית וסינתזת החלבונים. מחקרי פיילוט מציעים כי קיימת תועלת בטיפול ב- HIV ובכחישות הקשורה ל- HIV/AIDS ולסרטן בשימוש ביחד עם beta-hydroxy-beta-methylbutyrate (HMB) וארגינין. לקיחה אורלית של גלוטמין הראתה אפקטיביות במניעת ניורופתיה הנגרמת על ידי oxaliplatin בחולי סרטן המעי הגס ופי הטבעת, אך דרושים מחקרים גדולים יותר לטווח ארוך. מספר מחקרים קליניים מראים שגלוטמין לא דרך המעיים או דיפפטידים המכילים גלוטמין משפרים את איזון החנקן, משמרים integrity במעי, שומרים על רמות גלוטמין תוך תאיות ומורידים את השהייה בבית החולים עבור מטופלים לאחר ניתוח או מטופלים בעלות מחלות קריטיות. גלוטמין בצורת נוזל שטיפת גרון יכול לשפר מקרים של דלקת הפה הנגרמת בגלל כימותרפיה, אך דרוש מחקר נוסף. לא דווחו על השפעות שליליות.

 
מקורות של גלוטמין במזון

חיטה, תירס, שעורה, בוטנים, פולי סויה, חלבון הביצה, חלב.

 
 
שימושים נטענים
 • אלכוהוליזם
 • כחישות הקשורה לסרטן
 • הגברת integrity ברקמות
 • Wasting הקשור ל- HIV ו- AIDS
 • Immunostimulation
 • כיב קיבה
 • התאוששות מניתוח
 • כוח וסיבולת
 
מנגנון פעולה של גלוטמין

גלוטמין הוא החומצה האמינית המצויה ביותר בגוף; הוא מסונתז ברוב רקמות הגוף ונספג ממקורות מאכל. הוא מקור התדלוק העיקרי של אנטרוציטים וקולונוציטים ולכן הוא חיוני עבור התחזוקה של ה- integrity והתפקוד של רירית המעי. הוא גם מתחזק את התפקוד החיסוני על ידי שימוש כדלק המטבולי העיקרי עבור לימפוציטים ומקרופגים. הוא מתפקד כמקדים לסינטזת חלבונים וביחד עם ציסטאין וגליצין הוא מעורב בסינטזת גלוטתיון (GSH). גלוטמין תוך ורידי צובר גלותטיון בכבד ובמעיים במודלים של נזק חימצוני בבעלי חיים. גלוטמין גם מעורב בחלופת חנקן, כאשר הוא מנטרל ומסלק אמוניה עודפת שנוצרת בזמן קטבוליזם. בתור תורם חנקן הוא תורם לסינתזה של חומצות אמינו לא חיוניות אחרות, הכוללות את הפורינים והפירימידינים, ולכן הוא חיוני עבור הפרוליפרציה של רוב התאים. גלוטמין משחק תפקיד משנה בזמן biochemical stress ואלח דם. למרות שהמכניזם בטיפול בכחישות אינו ברור, גלוטמין, מאפנן של תחלופת חלבונים, נחשב כמגביר את ה- net protein synthesis

גלוטמין עלול להגביר את עוצמת ההשפעה של מתוטרקסאט (MTX), מפני שפוליגלוטמציה של MTX פוגמת בזרימתו מתאי גידול ועלולה להוריד את אגירתו מהמעיים. עכברושים שאכלו דיאטה עשירת גלוטמין בזמן שקיבלו כימותרפיית MTX הציגו פחות אנטרוקוליטיס, שיפרו את הפרטמרים ההמטולוגים, הורידו את אלח הדם ושיפרו את השרידות. גלוטמין תוך ורידי נוסף מוביל לעלייה של GSH במעיים אך לא בגידולים, במודל עכברוש בעל סרקומה. עדויות קליניות מרמזות כי הזנה פרנטרלית עם תוספת גלוטמין משפרת את איזון החנקן, משמרת את מאגר הגלוטמין התוך תאי, מחזקת את סינתזת החלבון ומונעת הדרדרות בחדירות המעי עבור מטופלים שלאחר ניתוח.

 
פרמקוקינטיקה
ספיגה

גלוטמין נאסף על ידי אנטרוציטים מחלל המעי ומזרם הדם. חלל המעי מפריש כ- 50-80% גלוטמין חופשי כשלוקחים אותו אנטרלית. לאחר לקיחה אורלית של 0.1 g/kg תמיסת גלוטמין, רמות הפלזמה עולות לפחות ב- 50% ומגיעות לשיא ב- 30 דקות לפני שהן חוזרות לרמות צום לאחר כשעתיים. סינתזת דה נובו מתרחשת כמעט בכל הרקמות דרך האנזים גלוטמין סינתתאז, המזרז סינתזה תלויית ATP מגלוטמט ואמוניה. גלוטמין סינתתאז קיים בריכוזים גבוהים ברקמות שריר השלד, הראה, הכבד, המוח והקיבה, והוא מווסת על ידי רמות הגלוטמין.

פיזור

בשריר השלד קיים הריכוז התוך תאי הגבוה ביותר של גלוטמין; הוא מכיל כ- 60% מהגלוטמין בגוף.


הפרשה

נתיב ההפרשה של הגלוטמין עוד לא הובהר במלואו, אך הוא כנראה דומה לזה של חומצות אמינו לא חיוניות אחרות.

תגובות שליליות                                           

לא דווחו על תגובות משמעותיות. למרות שקיימת דאגה שיהיה ריכוז גבוה של חומצה גלוטמית בדם לאחר לקיחת תוסף גלוטמין, מחקרים קליניים לא מצאו עלייה ברמות החומצה הגלוטמית.

 
אינטראקציות של גלוטמין עם תרופות

Methotrexateגלוטמין עלול להעלות את אצירת הגידולים של MTX באופן מועדף, ולכן להעלות את יעילות הטיפול.

 
 
סיכום בספרות ומאמרי ביקורת

May PE, et al. Reversal of cancer-related wasting using oral supplementation with a combination of beta-hydroxy-beta-methylbutyrate, arginine, and glutamine. Am J Surg 2002;183:471-9.

ניסוי אקראי, כפול סמיות multicenter מבוקר חנקן של ההשפעה של תערובת חומרים מזינים מחומצות אמינו על המשקל בחולי סרטן שלב IV עם גידולים סולידיים ואבדן משקל של יותר מ- 5%. כימותרפיה ורדיותרפיה היו מקובלות בזמן הטיפול, אך צורות אחרות של טיפולי שמירת משקל לא הורשו. קבוצת הטיפול (n=24) קיבלה אבקת Juven® (3 גר' HMB, 14 גר' L-arginine ו-14 גר' L-glutamine) פעם ביום כאשר קבוצת הבקרה (n=25) קיבלה תערובת isonitrogenous ו- isocaloric של חומצות אמינו לא חיוניות. משקל וקומפוזיציית הגוף נמדדו בהתחלה ובשבועות 4, 8, 12, 16, 20 ו- 24. רק תשעה מטופלים (7 HMB/Arg/Gln, 2 בקרה) סיימו את הניסוי: 17 עזבו לפני 4 שבועות ו- 23 עזבו לפני 24 שבועות. בהערכה בארבעה שבועות מטופלי ה- HMB/Arg/Gln עלו 0.95 ± 0.66 ק"ג (1.12 ± 0.68 ק"ג של מסה ללא שומן) ומטופלי הבקרה ירדו 0.26 ± 0.78 ק"ג (1.34 ± 0.78 ק"ג של מסה ללא שומן). אנליזת intent-to-treat הראתה עלייה גדולה יותר במשקל אצל מטופלי HMB/Arg/Gln ב- 24 שבועות מאשר אצל מטופלי הבקרה (2.27 ± 1.17 ק"ג לעומת 0.27 ± 1.39), בהתאמה. לא נמצאו שינויים במדדי איכות החיים. נדרשים ניסויים גדולים יותר.


Clark RH, et al. Nutritional treatment for acquired immunodeficiency virus-associated wasting using beta-hydroxy-beta-methylbutyrate, glutamine, and arginine: a randomized, double-blind, placebo-controlled study. J Parenteral Enteral Nutr 2000;24:133-9.

מחקר אקראי כפול סמיות prospective של ההשפעה של תוספי HMB, גלוטמין וארגינין על המשקל של מטופלים עם HIV שהראו יותר מ- 5% ירידה במשקל במשך 3 החודשים לפני כן. המטופלים חולקו רנדומלית וקיבלו חפיסה אחת של אבקת Juven® (1.5 גר' HMB, 7 גר' גלוטמין ו- 7 גר' ארגינין) (n=34) או פלצבו (n=34) פעמיים ביום במשך 8 שבועות. התוצאות הראשוניות מדדו משקל גוף, lean weight, שומן הגוף ושריר, viral load וספירת תאי T. נלקחו דגימות דם כדי להשגיח על ציות המטופלים להוראות. 21 מטופלים עזבו את המחקר מסיבות לא ידועות ושלושה הוערכו כלא צייתנים. המספרים הסופיים של המטופלים שקיבלו HMB ואת הפלצבו היו 21 ו- 22, בהתאמה.  תוסף ה- HMB שיפר משמעותית את המשקל המצטבר ואת המשקל ה- lean בהשוואה לפלצבו. למרות שהשינויים ב- viral load ובתת קבוצות תאי T היו משמעותיים מבחינה סטטיסטית, הם לא היו חשובים מבחינה קלינית.  נראה כי HMB יעיל בניהול אבדן משקל הקשור ל- HIV/AIDS, אך נדרשים מחקרים לטווח ארוך.

 
מקורות
 1. Brody T. Nutritional Biochemistry. San Diego(CA):Academic Press; 1999.
 2. Miller AL. Therapeutic considerations of L-glutamine: a review of the literature. Altern Med Rev 1999;4:239-48.
 3. Wilmore DW. Metabolic support of the gastrointestinal tract: potential gut protection during intensive cytotoxic therapy. Cancer 1997;79:1794-803.
 4. May PE, et al. Reversal of cancer-related wasting using oral supplementation with a combination of beta-hydroxy-beta-methylbutyrate, arginine, and glutamine. Am J Surg 2002;183:471-9.
 5. van der Hulst RR, et al. Glutamine and the preservation of gut integrity. Lancet 1993;344:1363-5.
 6. Jones C, Palmer TE, Griffiths RD. Randomized clinical outcome study of critically ill patients given glutamine supplemented enteral nutrition. Nutrition 1999;15:108-15.
 7. Rubio IT, et al. Effect of glutamine on methotrexate efficacy and toxicity. Ann Surg 1998;227:772-80.
 8. Matera M, et al. Pharmacokinetic study of the relative bioavailability and bioequivalence after oral intensive or repeated short term treatment with two polyamino acid formulations. Int J Clin Pharmacol 1993;13:93-105.
 9. Castell LM, Newsholme EA. The effects of oral glutamine supplementation on athletes after prolonged, exhaustive exercise. Nutrition 1997;13:738-42.
 10. Morlion BJ, et al. Total parenteral nutrition with glutamine dipeptide after major abdominal surgery. A randomized, double-blind, controlled study. Ann Surg 1998;227:302-8.
 11. Skubitz KM, Andersen PM. Oral glutamine to prevent chemotherapy induced stomatitis: a pilot study. J Lab Clin Med 1996;127:223-8.
 12. Griffiths RD, et al. Six-month outcome of critically ill patients given glutamine-supplemented parenteral nutrition. Nutrition 1997;13:295-302.
 13. Melis GC, ter Wengel N, Boelens PG, van Leeuwen PA. Glutamine: recent developments in research on the clinical significance of glutamine. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2004 Jan;7(1):59-70. Review.
 14. Wang W, Lin J, Lin T, et al. Oral glutamine is effective for preventing oxaliplatin-induced neuropathy in colorectal cancer patients. Oncologist 2007;12:312-319.
פעולות מסמך