בעקבות בדיקת HPV נמנעים יותר מחלות סרטן צוואריים מאשר בבדיקת ציטולוגיה

בעקבות בדיקת HPV נמנעים יותר מחלות סרטן צוואריים מאשר בבדיקת ציטולוגיה

באדיבות אמיר לזימי מנהל המיזם עודכן לאחרונה 09/03/2010 10:03

בעקבות בדיקת HPV נמנעים יותר מחלות סרטן צוואריים מאשר בבדיקת ציטולוגיה, מאמר אשר פורסם לראשונה ב: The Lancet Oncology מדווח כי בדיקות DNA למציאת וירוס הפפילומה של האדם (HPV) מונעות יותר מחלות סרטן צוואר הרחם בהשוואה לסריקות ציטולוגיות בלבד. הבדיקה מזהה חסרים מסדר גבוה המובילים ליצירת סרטן צוואר הרחם כבר בשלב מוקדם.

בדיקות ל HPV צריכות להפוך לכלי המרכזי בבדיקת נשים מגיל 35 ומעלה בעוד הבדיקה ציטולוגית צריכה להיות שמורה לנשים שנמצאו חיוביות לנשיאת הוירוס HPV.

בדיקת DNA לזיהוי וירוס ה HPV ידועה כמטיבה לזהות חסרים טרום-סרטניים (הנקראים CIN2 ו CIN3) בהשוואה לבדיקה הציטולוגית. יחד עם זאת, בדיקת HPV הינה פחות מדוייקת וגורמת ליותר תוצאות חיוביות שגויות מאשר משטח פאפ רגיל. יחד עם זאת, אין זה ברור האם המעבר לבדיקת HPV מבדיקה ציטולוגית רגילה אכן מוביל לעליה ביעילות במניעת סרטן צוואר הרחם. הדבר נכון בעיקר במדינות מפותחות בהן סרטן צוואר הרחם בשלב מתקדם הינו נדיר בין הנשים הנבדקות.

גולימולו רונקו ועמיתיו למחקר מאיטליה, הובילו את המחקר לטכנולוגיה החדשה לסריקת סרטן צוואר הרחם (NTCC). הם ביקרו את היתרונות והחסרונות של בדיקה זו והעריכו את הגיל המתאים להתחיל בסריקה זו.

שני שלבים של סריקה נערכו: נשים בגילאים 25-60 חולקו באופן אקראי לקבוצה שעוברת בדיקה ציטולוגית בלבד וקבוצה שעוברת סריקת HPV בנוסף לבדיקה הציטולוגית (בשלב הראשון) ולנשים שעברו בדיקה ציטולוגית או את סריקת HPV בלבד (השלב השני). במהלך שני השלבים, כל הנשים בעלות תוצאות אבנורמליות בבדיקה הציטולוגית הופנו לבדיקה נוספת קולפוסקופיה. בקבוצה השניה, של נבדקות ה HPV במהלך השלב הראשון, כל הנשים שנתנו תוצאה חיובית לבדיקת ה HPV והיו בגיל 35-60 הופנו גם הן לקולפוסקופיה, בעוד הנשים בגילאים 25-34 הופנו לקולפוסקופיה רק במקרה וגם הבדיקה הציטולוגית גילתה אבנורמליות בנוסף לבדיקת ה HPV או במקרה ובדיקת ה HPV יצאה חיובית גם לאחר כמה חזרות על הבדיקה. במהלך השלב השני, הנשים בקבוצת ה HPV הופנו לקולפוסקופיה במידה ובדיקת ה HPV יצאה חיובית.

מספר דומה של סרטן פולשני הובחנו בשתי הקבוצות בהתאם לתוצאות של הסריקה בשלב הראשוני. היו 9 נשים בקבוצת הציטולוגיה בהשוואה ל 7 נשים בקבוצת ה HPV. אך בשלב השני, לא הובחן אף סרטן בקבוצת ה HPV לעומת 9 נשים שהובחנו בקבוצה הציטולוגית. הדבר מעיד על כך כי סריקה על בסיס HPV הינה יותר אפקטיבית מאשר בדיקה ציטולוגית במניעה של סרטן צוואר הרחם, ככל הנראה הודות לגילוי המוקדם ולטיפול.

באופן משמעותי, לנשים מעל גיל 35, השילוב של בדיקת ה HPV יחד עם הבדיקה הציטולוגית לא שינתה את רגישות האבחון. הדבר מעיד על כך כי איבחון מוגבר של CIN3 היה הודות לבדיקת ה HPV.

מצד שני, אצל נשים צעירות יותר, בגילאים 25-34, בדיקת HPV הובילה לדיאגנוזת-יתר וטיפול ב CIN2 שעלול להעלות את הסיכון לתמותה הקשורה להריון.

החוקר מסביר כי: "הנתונים שלנו תומכים בשימוש בבדיקת סריקת HPV בלבד ככלי ראשוני לבדיקה. מספר הנשים הנמוך שהתגלו כחולות ב CIN3 בשלב השני ( 2 מתוך 10,000(  של המחקר מעיד על כך כי סריקה מבוססת על בדיקת HPV במרווחי זמן גדולים הינה בטוחה".

לסיכום, הוא אומר: "יש עוד לבדוק אילו מרווחי זמן ניתן לעשות בין בדיקה לבדיקה. יש צורך במחקר נוסף ע"מ להגדיר את ההתנהלות האופטימלית של הבדיקה ע"מ לצמצם למינימום את העלות הקשורה לכך שיש יותר הפניות לקולפוסקופיה ואיבחון-יתר.

בנוסף, פיליפ קסטל ו קטי הורמוזד מהמכון הלאומי לחקר הסרטן בארה"ב כותבים לסיכום: "בדיקות HPV מראות הבטחה גדולה בתחום של סריקת סרטן צוואר הרחם. אנו מאמינים כי ניהול בדיקות המסתמך על הסיכון האינדיבידואלי של כל אישה לחלות בסרטן צוואר הרחם יהיה עדיף מאשר אלגוריתם מורכב. נתונים ממחקר נוכחי יכולים לשמש ע"מ לפתח הערכת סיכון אשר תשמש ככלי יעל יותר ואף יעיל מבחינת עלות במטרה למנוע סרטן צוואר הרחם".

פעולות מסמך

בדיקת HPV- גם בארץ!

עודכן על ידי שולמית בן חור ב 10:22
ניתן לבצע כיום את בדיקת HPV בארץ- באופן פרטי.
מעבדת LEM הממוקמת בפארק המדע בנס-ציונה
בקשר עם חברת GREINER BIO-ONE לזיהוי של 24 זני HPV.
לפרטים אודות הבדיקה, צרי קשר היום בפלאפון 050-2105662.
תוכלי לבקר באתר המעבדה למידע מורחב http://www.lem-lab.com/
שם ניתן למצוא גניקולוג- על פי איזור מגורייך