סכנה סרטן עור אגרסיבי

סכנה סרטן עור אגרסיבי

באדיבות אמיר לזימי מנהל המיזם עודכן לאחרונה 15/06/2011 06:42

קרצינומה של תאי מרקל הוא סוג מאד נדיר ואגרסיבי של סרטן העור אשר נוצר מעל פני העור או מתחתיו. רוב המאובחנים הם בני 50 שנה ומעלה.

קרצינומה של תאי מרקל הינו סרטן עור מאד נדיר אשר פוגע נכון להיום בכ-1400 אנשים מידי שנה רק בארה"ב וזאת בהשוואה ל 80.000 מקרים חדשים של סרטן העור מסוג מלנומה. סרטן אגרסיבי זה נמצא בעלייה מתמדת כאשר בעשור האחרון הוכפל מספר המאובחנים בסרטן זה.

סרטן  מסוג קרצינומה של תאי מרקל נגרם ככל הנראה מקרני השמש הקופחת אך המחלה נקשרה גם לאיידס עבר של תחלואה בלוקמיה וסרטן מסוג לימפומה, יתכנו גם גורמי חשיפה סביבתיים כדוגמת חשיפה לארסן או טיפולים במחלת הפסוריאיס אשר הוכים את העור לרגיש במיוחד.

הסימפטומים לקרצינומה של תאי מרקל מאד דומים לסימפטומים של סרטן העור והם : שינוי בעור, במיוחד יש לשים לב לשינויים שומות על פני העור והאם נוצרה שומה חדשה. לרוב סרטן מסוג קרצינומה של תאי מרקל מופיע כגוש מוצק ללא כל גורמי כאב על פני העור, לעיתים גוש זה עשוי להזכיר לך ציסטה , אך גוש זה קבוע ולא ניתן לתזוזה. גודלו יהיה כ-2ס"מ והוא יכול להיות בצבעי אדום, ורוד או סגול-כחול. סוג זה של סרטן שונה מכל סוג אחר בכך שקרצינומה של תאי מרקל מתפתח באופן מהיר ביותר .

סיכויי הישרדות

לצערנו הרב הפרוגנוזה עבור חולי סרטן מסוג קרצינומה של תאי מרקל תלויה אף היא כמובן , בשלב האבחון של הגידול ז"א ככל שהאבחון יהיה מוקדם יותר כך יטבו סוכויי ההחלמה. במידה והגידול קטן מ-2 ס"מ ואין התפשטות של הגידול לעבר קשרי הלימפה קיים שיעור הישרדות של מעל 90%  למשך 5 שנים. במקרים בהם ישנה התפשטות לעבר תאי הלימפה צונח שיעור ההישרדות ל – 50% . הרשו לי לציין שמספרים אלו מציינים מספרים סטטיסטיים ויש כמובן יוצאי מן הכלל.

 
הימנעות

יש להימנע מחשיפה לשמש בכל גיל. להימרח בקרם הגנה הגנו על עור הפנים, חיבשו כובע רחב שוליים.

 
 
 
פעולות מסמך