סימפטומים ודרכי אבחון לסרטן העצמות

סרטן העצמות

סרטן העצמות

סימפטומים ודרכי אבחון לסרטן העצמות

באדיבות אמיר לזימי מנהל המיזם עודכן לאחרונה 14/03/2010 09:18

מהם סימפטומים של סרטן עצמות?
התסמין הנפוץ ביותר של גידולים בעצם הוא כאב. ברוב המקרים, התסמינים הופכים בהדרגה חמורים יותר במשך הזמן. בתחילה, הכאב עשוי להופיע בלילה או בשעת פעילות. החולים עלולים לחוש בתסמינים במשך שבועות, חודשים ואף שנים לפני שהם הולכים להיבדק אצל רופא. בכמה מקרים, גוש יכול להיות מורגש בעצם או ברקמות שמסביב לעצם. הדבר נפוץ במיוחד במקרים של MFH או פיברוברקומה, אך הוא עלול להתרחש בגידולי עצם אחרים. העצמות עלולות להיחלש בגלל הגידול ולהוביל לשבר אפילו מסתם עמידה על העצם. גם חום, צמרמורות, הזעה מוגברת בלילה ויריד במשקל עלולים להופיע, אך בתדירות נמוכה יותר. תסמינים אלו נפוצים יותר לאחר התפשטות הגידול לרקמות אחרות בגוף.
כיצד מאובחן סרטן העצמות?
הדבר הראשון שהרופא יעשה הוא בחינה של ההיסטוריה הרפואית שלך. הדבר יתן לרופא רמזים אודות האבחון. מספר סוגים של סרטן הם יותר שכיחים באנשים שבני משפחותיהם חלו באותו סוג של סרטן. תיאור התסמינים מהם אתה סובל יכול לסייע לרופא לזהות את האפשרות שיש לך סרטן עצמות. השלב הבא הוא בדיקה גופנית, היכולה לסייע להבין מה המקור לתסמינים. הדבר עשוי לכלול בדיקה של חוזק השרירים, תגובה למגע, ורפלקסים. ניתן גם להורות על מספר בדיקות דם על מנת לזהות סרטן מסוגים מסוימים.
בשלב הבא הרופא יורה כנראה על ביצוע בדיקות הדמיה מסוימות. ראשית מזמינים בדיקות רנטגן בדרך כלל. בכמה מקרים, אם הסרטן מאובחן מוקדם מאוד, הוא עלול שלא להופיע בבדיקות רנטגן. ההופעה של גידול בצילום רנטגן יכולה לסייע לקבוע את סוג הסרטן והאם הוא שפיר או ממאיר. גידולים שפירים נוטים להיות בעלי קווי גבול חלקים יותר לעומת גידולים ממאירים, שבדרך כלל יש להם קווי גבול יותר מחוספסים. זאת בגלל שהגידולים השפירים בדרך כלל גדלים יותר לאט ולעצם יש זמן לנסות ולהקיף את הגידול בעצם נורמלית. גידולים ממאירים צומחים בדרך כלל יותר מהר, בלא מתן אפשרות לעצם הנורמלית להקיף את הגידול.
סריקת CT היא בדיקה יותר מתקדמת אשר יכולה לתת תמונה בחתך רוחבי של העצמות. בדיקה זו מספקת פירוט טוב מאוד של העצמות ויכול לסייע יותר בזיהוי גידול פוטנציאלי. התמונה גם נותנת מידע נוסף אודות הגודל והמיקום של הגידול.
סריקת MRIהיא בדיקה מתקדמת נוספת היכולה לתת תמונה ברורה של חתכים של הגוף. בדיקת ה- MRI מספקת פירוט טוב יותר של הרקמות הרכות מאשר סריקת CT, כולל שרירים, מיתרים, גידים, עצבים וכלי דם. הבדיקה יכולה לתת פירוט טוב יותר אודות האם הגידול פרץ מגבולות העצם אל הרקמות מסביב.
סריקת עצמות היא בדיקה המאתרת אזורים של צמיחה מהירה או בנייה מחדש של עצם. סריקת עצמות נלקחת בדרך כלל מכל הגוף. ניתן להזמין בדיקה זו על מנת לראות אם יש אזורים נוספים של מעורבות העצם במקומות אחרים בגוף.
במידה ומאותר גידול, הרופא ישתמש בכל המידע שאסף מן ההיסטוריה הרפואית, הבדיקה הגופנית ובדיקות המעבדה וההדמיה על מנת להרכיב רשימה של גורמים אפשריים.
הרופא עשוי לקחת אז דגימת ביופסיה של הגידול. הדבר כולל נטילת דגימה קטנה של הגידול, אותה ניתן לבדוק במעבדה על מנת לקבוע את סוג הגידול. את הביופסיה ניתן ליטול באמצעות מחט זעירה או דרך חתך קטן.
פעולות מסמך