סרטן הערמונית - הקרנות

מחלות סרטן

סרטן

סרטן הערמונית - הקרנות

באדיבות admin עודכן לאחרונה 24/09/2009 11:56

טיפול בהקרנות (הקרוי גם רדיותרפיה) הוא סוג נוסף של טיפול מקומי. בטיפול זה משתמשים בקרניים עתירות אנרגיה כדי להרוג תאים סרטניים. לרוב טיפול כזה אורך מספר דקות (חמישה ימים בשבוע למשך מספר שבועות).

לסרטן ערמונית בשלבים מוקדמים, ניתן להשתמש בהקרנות במקום ניתוח. לעיתים מבצעים הקרנות לאחר ניתוח לחיסול כל התאים הסרטניים שייתכן ונותרו. לסרטן בשלבים מתקדמים, ניתן להשתמש בהקרנות כאמצעי להפחתת הכאב.

ישנם שני סוגי טיפול בהקרנות לסרטן צוואר הרחם. חלק מהנשים תקבלנה את שני הסוגים:

  • הקרנה חיצונית – בטיפול זה מכונת הקרנות גדולה מכוונת קרן לאזור הנגוע. טיפול זה אינו דורש אשפוז לרוב והוא מתבצע כחמישה ימים בשבוע למשך מספר שבועות. לוח זמנים זה מגן על תאים בריאים מכיוון שהוא מאפשר מינון נמוך של קרינה.
  • הקרנה פנימית (הקרנה בעזרת שתל) – ברכיתרפיה בטיפול זה מחדירים צינוריות המכילות חומר רדיואקטיבי לתוך הרקמה ומשאירים אותן שם לכמה חודשים.

תופעות הלוואי תלויות בעיקר בסוג ובמינון ההקרנה. תחושת עייפות כבדה מלווה את הטיפולים המאוחרים יותר. לכן מנוחה, בשילוב נכון של פעילות גופנית, היא הכרחית. אם עברת הקרנה חיצונית, סביר שתסבול משלשול ו/או השתנה תכופה ולא נעימה. העור במקום המטופל יהפוך לאדום, יבש ורגיש וייתכן שתאבד שיער במקום המטופל. תופעות אלו חולפות לאחר זמן מה. שני סוגי ההקרנות עלולים להוביל לאימפוטנציה אם כי הקרנה פנימית בדרך כלל לא מביאה לידי כך.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פעולות מסמך