סגולות המרפא של פטריות

מאמרים בתזונה נכונה

יצירת קשר

סגולות המרפא של פטריות

באדיבות שף שרון ארצי מנהל חטיבת התזונה במכון אברהמסון עודכן לאחרונה 09/07/2009 10:44

 

ההיסטוריה של פטריות:

פטריות היו מקור מזון בריא כבר בתקופה הפרה-היסטורית. המצרים הקדמונים האמינו שפטריות שמפניון יכולות לספק כוח "אל-מוות" לבני אדם, ולכן עפ"י חוק רק למלכים הפרעונים היו פטריות. פשוטי העם לא יוכלו לאכול או ליגוע בהן. ברומא העתיקה פטריות השמפיניון נקראו "מזון האלים".

במאה ה-17 החלו בגידול מתורבת של פטריות שמפניון ליד פריז. בארה"ב החלו בגידול מתורבת שלהן רק בסוף המאה ה-19.

למרות שישנם המון סוגים של פטריות, תשומת הלב מופנית יותר ויותר לשלוש סוגי פטריות בעלות תכונות חשובות לבריאות האדם: שיטאקי, מייטאקי וריישי. פטריות אלו מוערכות מאוד במזרח הרחוק בשל יכולת הריפוי שלהם ויש להן תפקידים חשובים בשיטות רפואה שונות מהמזרח. בשל המחקרים הרבים שאישרו את כוחם הרפואי פטריות אלו אשר הופכות ליותר ויותר נפוצות בעולם המערבי.

חשיבות תזונתית של פטריות :

פטריות שמפניון לבנות בצבען הם מקור מצויין להרבה מינרלים, בכללם סלניום, נחושת, פוטסיום וצינק. וכמו כן פיטוכימיקאלים.פטריות הם מקור מצויין לוויטמינים שונים מסוג בי. פטריות קרימיני ופורטובלו זהות לפטריות לבנות, אך בנוסף הן מקור מצויין לוויטמינים מסוג בי-6 ו-בי 12.

פטריות השיטאקי, וריישי הן מקור מצויין לסלניום ופוליסקריד, וכן מקור מצויין לברזל. בנוסף הם מקור טוב לפרוטאין, סיבים תזונתיים ווויטמין סי.

 

יתרונות בריאותיים של פטריות :

במשך 30 השנים האחרונות נערכים מחקרים רבים בנושא היכולת האנטי סרטנית של הפיטוכימיקלים המצויים בפיטריות. רוב המחקרים התרכזו סביב הפוליסקריד והבטא גלוקן.

מכיוון ששלושת סוגי הפטריות החשובות ביותר מבחינה רפואית הן פטריות השיטאקי, פטריות מייטאקי ופטריות ריישי, אפרט מעט עליהן:

פטריות שיטאקי

פטריות אלו הן סמל לחיים ארוכים בתרבויות המזרח הרחוק בזכות הכוח הרפואי שלהם והן בשימוש רפואי ע"י הסינים כבר 6000 שנה. מחקרים חדשים מצאו שהכוח הרפואי של פטריה זו מגיע ממרכיב שנקרא לנטינן. הייתרונות הבריאותיים של לנטינן הם היכולת לחזק את המערכת החיסונית ע"י חיזוק  היכולת שלה להלחם בזיהומים ומחלות. לנטינן נמצא כבעל יכולת להלחם במחלות סרטן.

בשל היכולת הנמוכה של הלנטינן להספג בגוף בצריכה דרך הפה, יכול להיות שהדרך הכי יעילה לספוג אותו ע"י זריקה. כמו כן, פיטריות השיטאקי הוכחו כמורידות כולסטרול.

 

פטריות מייטאקי  

מחקרים רבים מתרכזים ביכולת של פטריות אלו לחזק את מערכת החיסונית בגוף והיכולת אנטי-סרטנית. נמצא שתמצית פטריות המייטאקי חזקות יותר מכל הפטריות האחרות בפעילות נגד גידולים סרטניים. בניגוד לפטריות אחרות הן מאוד יעילות גם בצריכה דרך הפה.

המרכיב העיקרי האחראי על חיזוק מערכת החיסונית בפטריות המייטאקי הוא הבטא-גלוקן. ניסויים רבים מצאו שמרכיב זה מפעיל תאים לבנים. מרכיב זה פועל כרצפטור על הממברנה החיצונית של התאים הלבנים החשובים ביותר בהגנה מפני סרטן ובהתמודדות הגוף איתו, מכיוון שהם יכולים לתקוף תאי גידול באופן ישיר.

הבטא גלוקן גם ממריץ את ייצור התאים הלבנים במח העצם. כמות נמוכה של מח עצם משמעותה כמות נמוכה של תאים לבנים ולכן סיכון גבוה יותר לחלות בזיהומים ובסרטן. יתרון רפואי זה של בטא קלוגן חשוב מאוד לחולי סרטן העוברים הקרנות או טיפולי כימותרפיה.

חוקרי המייטאקי זיהו 4 תחומים בהם פטריה זו לוחמת בסרטן:

- הגנה על תאים בריאים מפני הפיכתם לתאים סרטניים.

- חיזוק יכולת המערכת החיסונית למצוא ולהרוס תאים סרטניים.

- חיזוק השליטה של תאים סרטניים בחלוקת התא ובמוות המתוכנן של התא.

- מניעת התפשטות סרטן בגוף.

מייטאקי יכול להיות תוספת מצויינת לטיפולי סרטן קונבנציונליים. בנוסף ליכולות הבריאותיות שלו,  המייטאקי עוזר להפחית תופעות לוואי של טיפולי כימוטרפיה ו- תופעות לוואי של טיפולי הקרנות, כמו בחילות, ירידה במשקל, עייפות והחלשת המערכת החיסונית.

 

פטריות ריישי

ברפואה הסינית פטריות אלו משמשות כמאריך חיים עיקרי וכן כמחזק כללי לבריאות.

מחקרים רפואיים ראשוניים מצאו כי הם עוזרות בחיזוק המערכת החיסונים ובטיפול בזיהומים וויראלים, כמו צהבת מסוג בי.

 נכתב ע"י שף שרון ארצי

 

פעולות מסמך