ניקוי רעלים מהגוף

מאמרים בתזונה נכונה

יצירת קשר

ניקוי רעלים מהגוף

באדיבות שף שרון ארצי מנהל חטיבת התזונה במכון אברהמסון עודכן לאחרונה 07/07/2009 15:50

ניקוי רעלים בשיטה הטבעית היא דרכו של הגוף טבעית המיועדת לעזור לגוף להיפטר מחומרים בהם אין לו שימוש ואף מסוכנים לו. אורח החיים המודרני גורם למקרים רבין בהם המערכת הטבעית של הגוף אינו מסוגל להתמודד עם עומס הרעלים ועם ניקוי הרעלים. אנשים רבים נוקטים בשיטות ניקוי רעלים שונות על מנת לסייע לגוף. הכתבה הבאה מרכזת מידע כללי על ניקוי רעלים מהגוף. חשוב מאוד להיות זהירים ולהתייעץ עם רופא או איש מקצוע לפני שמתחילים בניקוי רעלים.

ניקוי רעלים

מערכת ניקוי רעלים הטיבעית בגופנו מתוכננת לתמוך בבריאותנו באופן טבעי ע"י סינון של שאריות מזון ממערכת העיכול ורעלים מהסביבה. כמו כל מכונה אחרת, גם מערכת זו של ניקוי רעלים זקוקה למנוחה ותמיכה כדי שתוכל להמשיך ולעבוד ביעילות מירבית. בגלל צורת החיים שלנו כיום, מערכת ניקוי רעלים שלנו ניתקלת ביותר לחץ ולכן נדרשת ליותר מנוחה ותמיכה. בכל יום גופנו נתקל באתגרים חדשים של ניקוי רעלים מהגוף על מנת לשמור עלינו בריאים. מערכת ניקוי רעלים של גופנו מהווה כמעין מעבדת רעלים מהסביבה כגון גז מרכבים, או ממזון הנכנס לגופנו ממזון מעובד, שומנים לא בריאים, יותר מדי סוכר ורעלים כתוצאה ממוחנו, כלומר - דפוס חשיבה הרסני. על מנת להתמודד עם רעלים אלה אנו צריכים מערכת ניקוי רעלים חזקה.

בשלב ראשון הגוף שלנו מבצע ניקוי רעלים על ידי הנעת הרעלים ואז הגוף מוציא אותם מאזורי אחסנה כגון תאים, שומן, רקמות ומחזור הדם. בשלב הבא הכבד ותאים אחרים מנקים את הרעלים האלה עם עזרה של תזונה וחומרים מרפאים מהצומח הנמצאים בצבעים השונים של המזון. לבסוף גופנו מבצע ניקוי רעלים דרך הצואה, השתן, עור, זיעה ונשימה.

אנשים רבים נוקטים בטכניקות שונות של ניקוי רעלים על מנת לסייע לגוף ולהביא אותו למצב מאוזן מבחינת  הרעלים. ניקוי רעלים מתרחש ברמת התא הבודד בגוף  ומטרת תוכניות ניקוי רעלים השונות היא להפעיל ולהגביר את מערכת ניקוי הרעלים הקיימת בתאים שלנו.

גם בנסיבות הכי טובות הגוף שלנו משתמש בהמון משאבים מטאבולים ל - ניקוי רעלים מהגוף. אנו משתמשים במשאבים אלו לטיפול במזון רעיל, כימיקלים הנכנסים לגופנו, או יחסים לא טובים שיש לנו עם אנשים, כל זה מעמיס על יכולת הגוף שלנו על פעולת ניקוי רעלים. התוצאה היא עייפות, בעיות עיכול, גודש בסינוסים, נפיחויות, כאבי שרירים, כאבי ראש, אי סדירות מחזור חודשי לנשים ואפילו מחלות קשות כגון מחלות לב, שיכחה, פרקינסון וסרטן הנובעות מ- ניקוי רעלים לקוי של הגוף.

לצערנו , אורח החיים המודרני חושף אותנו לסביבות מורכבות ופחות נקיות וכתוצאה מכך מערכות ניקוי הרעלים שלנו צריכות לעבוד שעות נוספות רק על מנת לטפל ברעלים בהם אנו נתקלים בחיי היום-יום. רבים מאיתנו עברו את גבול היכולת הטבעית של גופנו לבצע את פעולת ניקוי רעלים בצורה עצמאית וזה הזמן לעזור לגוף במשימה זאת.

שיטות שונות של טיהור ו - ניקוי רעלים נמצאים בשימוש רפואי כבר אלפי שנים. בהרבה תרבויות עתיקות משתמשים באמבטיות מינרלים, חדרי הזעה (סאונה, חמאם וכו'), מעיינות גופרית חמים, צומות, מסג', עשבי טיבול, תוספי תזונה וכו'. תהליכי ניקוי רעלים בני ימינו הינם צאצאים של טכניקות אלו אך משולבים עם חידושים מדעיים ותוצאות מחקרים.

להלן רשימה חלקית של בעיות שיכולות להיווצר מעומס יתר של רעלים ושניתן לשפרם באמצעות תהליך ניקוי רעלים:

ריח רע מהפה, נפיחויות, עצירות או שילשולים, בעיות בריכוז, עודף משקל או קושי בהורדה במשקל, עייפות, ספיגת נוזלים בגוף, כאבי ראש, צרבת, כאבי פרקים, כאבי שרירים, נפיחויות בעניים ועיגולים שחורים, גודש בסינוסים, פריחות ובעיות שינה.

במצב שבו לגוף יש בעיות כרוניות במערכת ניקוי רעלים, בעיות רפואיות קשות ומורכבות יותר יכולות לשגשג, כגון: אלצהיימר ושיכחה, דלקות פרקים, בעיות במערכת החיסונית, סרטן, עייפות כרונית, אלרגיות למזון, מחלות לב, דלקות מעיים ופרקינסון.

אומנם השם "ניקוי רעלים" יכול להצטייר כדבר קיצוני כמו צומות, חוקן, או פעולות ניקוי אחרות, אך ישנן גישות לניקוי רעלים שאינן מחייבות פעולות קיצוניות. כיום, ניתן למצוא תוכניות לניקוי שמשלבות דיאטה עם תרגילי אימון גופני, יוגה ומדיטציות או דמיון מודרך. תוכניות כאלה הן חוויה שמחדשת ומחיה הן את הגוף והן את הנפש.

תוכנית בסיסית של ניקוי רעלים יכולה לכלול 5 המרכיבים הבאים:

1. הוצאת מזון רעיל מהדיאטה היומית – הכוונה למזונות כגון: אלכוהול, קפאין, פירות הדר ומיצי הדר (למעט מיץ לימון), תירס, מוצרי חלב, ביצים, מוצרים המכילים גלוטן, בשר בקר ועוף, ירקות ממשפחת הסולנום (עגבניות, תפוחי אדמה, חצילים ופלפלים), בוטנים, מזון מעובד או תוספי מזון, שמן מזוקק וחמאה או מרגרינה, סויה, סוכר או ממתיקים מלכותיים.

2. שיפור ותיקון מערכת העיכול בעזרת מזון - אלו הם המזונות שמומלץ לאכול בזמן ניקוי רעלים מהגוף:

אורז מלא, מים מסוננים (6-8 כוסות ביום), דגים (במיוחד דגים קטנים שלא ניזונים מבעלי חיים כגון סרדינים, סלמון, סול וכו'). פירות קפואים שלא ממשפחת ההדרים, מיצי ירקות (מומלץ מירקות אורגניים, שתי כוסות ביום), ירקות טריים (עדיף אורגני), מרק ירקות צח (3-4 כוסות ביום), קטניות ולימונים.

3. הנעת הנוזלים בגוף משפרת את ניקוי רעלים- שיפור זרימת הדם ונוזלי מערכת הלימפות ע"י יוגה ותרגילים אירוביים. כתוצאה מכך תאי הגוף יקבלו יותר חמצן, ייתחדשו ויתמלאו באנרגיה. מומלץ לבצע פעילות אירובית למשך 30 דקות 5 פעמים בשבוע. הליכה, למשל, היא פעילות מומלצת שתעלה את הדופק, תגרום לגוף לשחרר ניקוי רעלים, תפחית נפיחויות, תגביר פעילות מעיים, תעזור לשרירים להיפטר מרעלים שהיצטברו ברקמות ויעזורו להיפטר מרעלים שמקורם במתח. בנוסף לכך הליכה מגבירה את ההזעה ואת נקוי רעלים אלו דרך העור. תרגילי יוגה יום יומיים מומלצים (20 עד 60 דקות). יוגה היא שיטה עתיקה לריפוי שעוזרת לטהר את הנפש ואת הגוף.

תרגילי יוגה יכולים להרגיע את מערכת העצבים, להגביר את זרימת הדם ונוזלי מערכת הלימפות, עיסוי אברים פנימיים חשובים, ומוסיפה חמצן לתאים דבר אשר מאיץ את פעולת ניקוי רעלים.

 

4. שימוש משופר במערכות ניקוי רעלים של הגוף (כבד והזעה) - תיקון וחיזוק מערכת ניקוי רעלים הטיבעית של הגוף דרך הכבד וחום. כשהגוף מתאים את עצמו באופן הדרגתי למזונות ועשבי התיבול החדשים הוא מתחיל לעבור שינוי. המערכת מתחילה להיפטר מרעלים ולתקן את עצמה מבפנים כלפי חוץ.

בנוסף לתזונה דבר חשוב שעוזר לשינוי הוא הזעה. סאונה וטיפולים בחום הם שיטה עתיקה אשר עוזרת בפעולת ניקוי רעלים באופן פנימי שעוזרת לנקות מתכות כבדות וכימיקלים שהצטברו בגוף. ניתן להשתמש בסאונה או אמבטיה חמה לפני השינה. עוד טכניקה טובה היא מקלחת של מים חמים וקרים לסרוגין: יש להתחיל במים נעימים ולהעלות את הטמפרטורה עד כמה שהגוף יכול. ברגע שמתחילים להרגיש חום לעבור מיד למים קרים ל-15 שניות ולחזור על מתודה זו בין 2 ל-4 פעמים.

חשוב לציין ששיטות ההזעה שצויינו לעיל אסורות לחולי לב.

5. טיפול בנפש - הכוונה לעיסוק בפעילות רוחנית שעוזרת בפעולת ניקוי רעלים ע"י תרגלי הרגעות, ריכוז ומדיטציות. כשמערכת העצבים מאוזנת, הגוף מקבל מנוחה מספקת ומערכת העיכול עובדת היטב, נמצא שיש לנו יותר אנרגיה לחיי היום יום. מתח, לעומת זאת, גורם לעייפות. עייפות גורמת לירידה במורל וירידה זו גורמת לנו לחפש ממריצים מידיים כמו סוכר, קפאין, אלכוהול וכו' על מנת לשפר את ההרגשה.

 

מי צריך להיזהר מניקוי רעלים ?

מומלץ לכולם להתייעץ עם רופא או אנשים המתמחים בתחום זה לפני תחילת ניקוי רעלים. אנשים העונים על הקריטריונים הבאים צריכים להיזהר במיוחד לפני תחילת קבלת הטיפול של ניקוי רעלים  ולעשות זאת בליווי איש מקצוע:

אנשים עם בעיות רפואיות כרוניות

נשים בהריון או נשים מניקות

ילדים מתחת לגיל 18

חולי סרטן

חולים במחלות סופניות

חולים במחלות נפשיות

)hyperthyroidismאנשים שסובלים מפעילות יתר של בלוטת התריס (

אנשים עם בעיות בתפקוד הכליות

אנשים עם מחלות מערכת חיסונית

אנשים בתת משקל או סובלים מתזונה לקויה.

 

נכתב ע"י שף שרון ארצי

 

 

 

 

פעולות מסמך