אורולוגיה

סימפטומים

סימפטומים

דם בשתן (המטוריה)

באדיבות המידע נבדק ע"י פרופסור שי לין עודכן לאחרונה 16/08/2011 05:03

דם בשתן או המטוריה, יכולה להיות מאקרוסקופית או מיקרוסקופית. דם בשתן - המטוריה מאקרוסקופית יכולה להשתנות במראה, מוורוד בהיר ועד לאדום חזק עם קרישי דם. למרות כמות הדם השונה, הסוגים השונים של המצבים שיכולים לגרום לבעיות הם זהים, ובדיקת האבחון הדרושה היא זהה.

 

מהו דם בשתן (המטוריה)?
מטופלים עם המטוריה מאקרוסקופית בדרך כלל מגיעים אל הרופא עם בעיה זו כתלונתם העיקרית. לעומת זאת, המטוריה מיקרוסקופית בדרך כלל מתגלה בבדיקה תקופתית.
מהם הגורמים לדם בשתן?
הגורמים להמטוריה מיקרוסקופית ומאקרוסקופית הם זהים ויכולים להיגרם מדימום בכל אזורי דרכי השתן. לא ניתן להבחין בין דם המגיע מהכליות, השופכנים (הצינורות שמעבירות את השתן מהכליות לשלפוחית), מהשלפוחית או מהשופכה. צריך לבדוק כל רמה של דם בשתן על ידי רופא אפילו אם הבעיה נפתרת מעצמה.
דלקת בשתן המגיעה מהכליות או מהשלפוחית בדרך כלל גורמת להמטוריה מיקרוסקופית. אבנים בכליות או בשלפוחית יכולים לגרום לגירוי ושפשוף של דרכי השתן ולהוביל להמטוריה מיקרוסקופית או מאקרוסקופית. טראומה המשפיעה על כל אחד מהמרכיבים של דרכי השתן או הערמונית יכולה להוביל לדם בשתן. המטוריה יכולה להיות קשורה למחלה בכליות וכן להפרעות המטולוגיות הקשורות למערכת הקרישה. תרופות שמעלות את הסיכון לדימום, כגון אספירין, warfarin-Coumadin ו- clopidogrel Plavix יכולות גם להוביל לדם בשתן. כמו כן, סרטן הערמונית, סרטן שלפוחית השתן, בכל מקום בדרכי השתן יכול לגרום להמטוריה.
 
כיצד מאבחנים דם בשתן?
הבדיקה לדם בשתן כוללת לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית, בדיקת השתן תחת מיקרוסקופ ותרבית שתן. תסמינים בדרכי השתן כמו דחיפות (רצון חזק לתת שתן) ותדירות וכן חום ו/או צמרמורות יכולים להצביע על דלקת. טראומה שארעה לאחרונה, אפילו אם המטופל חושב שהיא חסרת חשיבות, צריכה להילקח בחשבון כגורם פוטנציאלי. כאבים בבטן ו/או במותן, במיוחד אם הם מקרינים לאיזור המפשעה או אברי המין, יכולים להצביע על אבנים בכליות. צריך לדווח לרופא על כל התרופות שנלקחו לאחרונה, כולל ויטמינים או תוספים צמחיים. אך חשוב לציין שאפילו אם המטופל לקח תרופה שקשורה לדימום, עדיין צריכים לעשות את כל הבדיקות הרשומות להלן.
הבדיקה הגופנית תתמקד בהמקורות האפשריים של ההמטוריה. חבלות בגב או בבטן יכולות להצביע על טראומה. אפשר לבצע בדיקה רקטלית דיגיטלית כי ממצאים העקביים עם דלקת הערמונית (למשל רגישות במישוש הערמונית) או פרוסטטה מוגדלת (המציעה BPH או הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית) יכולים לעזור בדיאגנוזה. צריכים לבצע בדיקת שתן ותרבית שתן חוזרות. המצאות תאי דם לבנים בבדיקת השתן קשורה לדלקת בדרכי השתן. חלבון, גלוקוז או משקעים בשתן יכולים להצביע על מחלה בכליות. בדיקות דם גם הן חשובות מפני שהן עוזרות לבדוק את תפקוד הכליות ולזהות חריגויות בקרישה.
בנוסף להיסטוריה הבסיסית ולבדיקה הגופנית יש שלושה מרכיבים נוספים לכל בדיקה של המטוריה: בדיקת CT, ציטולוגיה של השתן וציסטוסקופיה.
סריקת ה- CT היא אנליזת צילום של דרכי השתן. לפני הבדיקה המטופל שותה חומר ניגודי ומוזרק לו צבע לוריד. המטופל עובר דרך מכונת ה- CT ונלקחים צילומים של הבטן ואגן הירכיים שלו. ניתן לבצע בדיקה נוספת, IVP (פיאלוגרפיה תוך-ורידית), שהיא גם סוג של בדיקת רנטגן של דרכי השתן. במשך 30 דקות נלקחת סדרה של צילומי רנטגן כדי לחפש חריגות. בדיקת ה-CT נערכת לעיתים יותר קרובות מה- IVP לבדיקת דרכי השתן והיא צריכה להיות הבדיקה המועדפת. שתי הבדיקות מועילות במיוחד בבדיקת הכליות והשופכנים אך לא בבדיקת השלפוחית, הערמונית או השופכה. לכן בדיקה נוספת נדרשת, הנקראת ציסטוסקופיה. זוהי בדיקה פשוטה של 10 דקות בה מוחדר ציסטוסקופ דק וגמיש (מצלמה של סיב אופטי) דרך השופכה אל השלפוחית כדי לראות באופן ישיר אם נמצאים גידולים או מקורות דימום. הבדיקה בדרך כלל מתבצעת בעזרת ג'ל הרדמה מקומי המוזרק לתוך השופכה. לבסוף, בציטולוגיה לוקחים דגימת שתן לניתוח על ידי פתולוג כדי לבדוק אם נמצאים תאי סרטניים או תאים שנראים חריגים.  
כיצד מטפלים בדם בשתן?
טיפולים להמטוריה משתנים ותלויים לגמרי בסיבה לדימום. חשוב לציין שלעיתים קרובות לא נמצא המקור להמטוריה. זה לא צריך לגרום לדאגות כי בדיקת אבחון מקיפה שוללת את הגורמים הרציניים ביותר של המטוריה (למשל סרטן). במקרים בהם הבדיקות שליליות והגורם להמטוריה נשאר בלתי ידוע אפשרות טובה היא להיות בהשגחה ולבצע בדיקת שתן חוזרת. צריכים לבצע גם בדיקת דם כדי לבדוק תפקודי כליות ובדיקת לחץ דם. גברים מעל גיל 50 צריכים לדבר עם הרופא שלהם על בדיקות דם שנתיות ל-  PSA (האנטיגן הסגולי של הערמונית) כדי לשלול סרטן הערמונית.
דיון נוסף בטיפול להמטוריה תלוי בתוצאות של הבדיקות הנ"ל ובגורם המדוייק להמטוריה. האורולוג שמבצע את הבדיקה יחליט על טיפולים נוספים אם הם יהיו נחוצים.
דם בשתן במבט מהיר
  •        דם בשתן לפעמים נראה רק תחת מיקרוסקופ.
  •        בדיקת דם בשתן דורשת בדיקה של כל דרכי השתן.
  •        בדיקות הקשורות לדם בשתן כוללות סריקת CT, ציסטוסקופיה וציטולוגיית שתן.
  •        הטיפול בדם בשתן תלוי בגורמים.

    במידה ויש לכם שאלות נוספות תוכלו להפנותם לפורום אורולוגיה

פעולות מסמך