נפיחות בבלוטת הלימפה

סימפטומים

סימפטומים

נפיחות בבלוטות הלימפה

באדיבות פרופסור שי לין - מאשר המידע הרפואי עודכן לאחרונה 10/01/2011 10:07

נפיחות בבלוטות הלימפה יכולה להיווצר מסיבוות שונות כאשר לבלוטת הלימפה יש חלק בלתי נפרד של המערכת החיסונית של גוף האדם והן עוזרות לגוף להילחם בדלקות. לעיתים נפיחות בבלוטות הלימפה עלולות להיווצר כתוצאה מדלקת או ממחלת סרטן.

 

מהן בלוטות הלימפה

בלוטות הלימפה הן חלק חשוב במערכת החיסון של הגוף העוזרות להילחם בדלקות.
אלו מבנים קטנים, רכים ועגולים או אליפטיים שנמצאים בכל הגוף ומחוברים אחד לשני באופן שרשרתי (lymphaticchains) על ידי ערוצים הדומים לכלי דם. כל בלוטה יחידה מכוסה על ידי כפסולה המורכבת מרקמה חיבורית.
בתוך הקפסולה הבלוטה מכילה סוגים מסויימים של תאי חיסון. תאים אלה הם בדרך כלל לימפוציטים המייצרים חלבונים שתופסים ונלחמים בוירוסים ובמיקרובים אחרים, ומאקרופאגים ההורסים ומסירים את החומר שנתפס.
היכן בלוטות הלימפה ממוקמות בגוף?

בלוטות הלימפה ממוקמות בכל הגוף. חלק ממוקמות ישירות מתחת לעור ואחרות עמוק בתוך הגוף. אפילו בלוטות הלימפה שהכי קרובות לעור הן בדרך כלל לא נראות או מורגשות בנגיעה, אלא אם כן הן נפוחות או מוגדלות מסיבה מסוימת. הן מחוברות אחת לשנייה בעזרת המערכת הלימפטית. בלוטות הלימפה בדרך כלל מתמזגות באזורים שונים בגוף בהם הן אחראיות לסנן את הדם ולבצע את הפונקציה האימונולוגית שלהן באזור הספציפי בגוף. נוזלים מהמערכת הלימפטית בסופו של דבר מגיעים למערכת הורידים בגוף.

 

בלוטות הלימפה

 

מה הגורמים לבלוטות לימפה נפוחות?
קיימות סיבות רבות לבלוטות לימפה נפוחות (לימפדנופתיה). באופן כללי הבלוטות מתנפחות כשהן פעילות בגלל דלקת או סרטן.
דלקות
דלקות הן הגורם השכיח ביותר לבלוטות לימפה נפוחות. גורמים דלקתיים נפוצים יכולים להיות ויראליים, בקטריאלים, פרזיטים ופטריות.
וירוסים אשר גורמים לנפיחות בבלוטות הלימפה
       מונונוקליאוזיס מדבק (מחלת הנשיקה)
       אבעבועות רוח
       חצבת
       HIV
       הרפס
       וירוסים של הצטננות
       אדנו-וירוס
       והרבה וירוסים אחרים
בקטריה גורמת לנפיחות בבלוטת הלימפה
       סטרפטוקוקוס
       סטפילוקוקוס
       מחלת שרטת החתול
       עגבת (סיפיליס)
       שחפת
       כלמידיה
       ומחלות מין אחרות
 
פרזיטים עלולים לגרום לנפיחות בבלוטות הלימפה
       טוקסופלסמוזיס
       לישמניאזיס
פטריות כגורם נפיחות בבלוטות הלימפה
       Coccidiomycosis
       היסטופלסמוסיס
דלקות כגורם לנפיחות בבלוטות הלימפה
גורמים דלקתיים ואימונולוגים לבלוטות לימפה נפוחות כוללים מחלות כמו דלקת מפרקים שגרונית וזאבת וכן רגישות לתרופות מסויימות.
סרטן
סוגים רבים של סרטן גורמים להתנפחות בלוטות הלימפה. זה יכול להיות סרטן שנוצר בבלוטות הלימפה כדוגמת סרטן בלוטת התריס או תאי דם כגון לימפומה או לוקמיה. זה יכול גם להיות סרטן שהתפשט מאיבר אחר בגוף (גרורות). למשל, סרטן השד יכול להתפשט לבלוטות הלימפה הקרובות ביותר בבית השחי, ו- סרטן ריאות יכול להתפשט לבלוטות הלימפה מסביב לעצם הבריח.
גורמים אחרים לנפיחות בבלוטות הלימפה
יש הרבה גורמים אחרים פחות שכיחים לנפיחות בבלוטות הלימפה, כולל מחלות אגירת שומנים גנטיות, דחיית השתלות, סרקואידוזיס ומחלות רבות אחרות.
חשוב להזכיר שנפיחות בבלוטות הלימפה לא תמיד מסמנות מחלה נסתרת, לפעמים זה נורמאלי. למשל, בלוטות לימפה קטנות (פחות מס"מ אחד) ושטוחות מתחת ללסת (בלוטות לימפה submandibular) אצל ילדים וצעירים בריאים או בלוטות לימפהקטנות (עד 2 ס"מ) במפשעה (בלוטות לימפה מפשעתיות) אצל צעירים יכולות להיות נורמאליות.
במקרים רבים סיבה סופית לא תוכל להיקבע אפילו אחרי כל הבדיקות המקיפות.
פעולות מסמך