גרד בפי הטבעת

סימפטומים

סימפטומים

גרד בפי הטבעת

באדיבות פרופסור שי לין - מאשר המידע הרפואי עודכן לאחרונה 10/01/2011 10:08

גרד בפי הטבעת הוא הגירוי של העור ביציאת הרקטום, הידועה כפי הטבעת, המלווה ברצון לגרד. למרות שהגרד בפי הטבעת יכול להיות תגובה לחומרים כימיים בצואה, הגרד לעיתים קרובות מרמז על דלקת באיזור פי הטבעת.

מהו גרד בפי הטבעת?

אינטנסיביות הגרד ועוצמת הדלקת עולה מהטראומה הישירה של הגירוד ומנוכחות לחות. במצב האינטנסיבי ביותר הגרד גורם לאי נוחות בלתי נסבלת ומתואר פעמים רבות כשורף וכואב.

מה גורם לגרד בפי הטבעת?

       הגרד יכול להיגרם על ידי חומרים כימיים באוכל אותו אנו אוכלים, כמו למשל בתבלינים, רטבים חריפים ופלפלים.

       גרד בפי הטבעת יכול גם להיגרם על די גירוי של לחות מתמשכת בפי הטבעת המגיעה מצואה נוזלית תכופה, שלשולים או בריחת כמויות קטנות של צואה. הלחות מעלה את הסיכוי לדלקות בפי הטבעת, במיוחד דלקות שמרים, ובמיוחד אצל מטופלים עם סכרת או HIV.

       טיפול עם אנטיביוטיקה יכול לגרום לדלקות שמרים וגירוי בפי הטבעת.

       פסוריאזיס גם כן יכול לגרות את פי הטבעת. נצורים או פיסטולות מהמעי הדק או הגס אל העור המקיף את פי הטבעת יכולות להיווצר כתוצאה ממחלה (כגון מחלת קרוהן, סרטן המעי הגס, סרטן הקיבה) ופיסטולות אלה יכולות להביא נוזלים מגרים לאיזור פי הטבעת.

כיצד מטפלים בגרד בפי הטבעת?

טיפול ראשוני בגרד פשוט מכוון להקלת התחושה השורפת והכואבת. חשוב לנקות ולייבש את פי הטבעת באופן יסודי ולהימנע מלהשאיר סבון באיזור. הניקיון צריך לכלול מקלחת עדינה ללא שפשוף ישיר או גירוי של העור עם מגבת. לאחר יציאה כדאי להשתמש במטליות לחות (כמו מגבוני תינוקות או מגבונים לפי הטבעת) במקום נייר טואלט. אם יש לחות מתמשכת באיזור או בריחת צואה ייתכן ויידרש ניקיון עם מטלית לחה בין היציאות.

קיימים מוצרים רבים ללא מרשם לטיפול בגרד בפי הטבעת. הם לעיתים קרובות מכילים את אותן תרופות המשמשות לטיפול בטחורים.  מוצרים אלה קיימים כמשחות, קרמים, ג'לים, פתילים, קצף ותחבושות.

המשחות, הקרמים והג'לים צריכים להימרח באיזור פי הטבעת ככיסוי דק. כשמורחים אותם בתעלת פי הטבעת צריכים להכניס אותם עם האצבע או עם "pile pipe". אלו הכי יעילים כאשר יש בהם חורים גם בצדדים וגם בקצה. כדאי לשמן אותם בעזרת המשחה לפני שמכניסים אותם. לפתילים ולקצף אין את אותם יתרונות שיש למשחות, לקרמים ולג'ל.

רוב המוצרים מכילים יותר מסוג אחד של רכיב פעיל וכמעט כולם מכילים חומר מגן בנוסף לרכיבים האחרים. הדוגמאות להלן כוללות רק מוצרים בעלי שם מותג המכילים מרכיב אחד בנוסף לחומר המגן.

חומרי הרדמה מקומיים

חומרי הרדמה מקומיים משככים זמנית את הכאב או את התחושה השורפת או המגרדת על ידי הרדמת העצבים. השימוש במוצרים אלה מוגבל לאיזור סביב פי הטבעת ול- תעלת פי הטבעת התחתונה. חומרי הרדמה מקומיים יכולים לגרום לתגובות אלרגיות ולגרד ושריפה, לכן צריך להפסיק את השימוש אם הגרד והשריפה מתגברים.

מכווצי כלי דם

מכווצי כלי דם הם חומרים כימיים הדומים לאפינפרין, שהוא כימיקל הנוצר באופן טבעי. כאשר שמים אותם בפי הטבעת, מכווצי כלי הדם מקטינים את כלי הדם ויכולים להוריד את הנפיחות. הם גם יכולים להוריד את הכאב ואת הגרד בגלל ההשפעה דמוית ההרדמה שלהם.

למכווצי כלי דם ששמים באיזור סביב פי הטבעת – שלא כמו מכווצי כלי דם הנלקחים אוראלית או על ידי זריקה – יש סיכוי נמוך לגרום לתופעות לוואי רציניות כמו לחץ דם גבוה, עצבנות, רעד, עייפות והחמרת מצבים כמו סכרת או יתר פעילות של בלוטת התריס.

חומרים מגנים

חומרים מגנים מונעים גירוי של האיזור סביב פי הטבעת בכך שהם יוצרים מחסום פיזי על העור המונע מגע של העור המגורה עם נוזלים או צואה מהרקטום. מחסום זה מוריד את הגירוי, הגרד, הכאב והתחושה השורפת. יש מוצרים רבים שהם עצמם חומרים מגנים או שמכילים חומרים מגנים בנוסף לתרופות אחרות.

חומרים מכווצים (Astringents)

חומרים מכווצים גורמים לקרישה (כיווץ) של חלבונים בתאים של העור סביב פי הטבעת או בריפוד תעלת פי הטבעת. פעולה זאת גורמת ליובש בעור שיכול לעזור להקל על תחושה שורפת, מגרדת אול כואבת.

חומרים אנטיספטיים

חומרים אנטיספטיים מדכאים צמיחה של בקטריות ואורגניזמים אחרים, אך לא ברור אם הם יותר אפקטיביים מסבון ומים.

 
Keratolytics

Keratolytics הם חומרים כימיים שגורמים לשכבה החיצונית של העור או של רקמות אחרות להתפרק. ההגיון מאחורי השימוש בהם הוא שהפירוק מאפשר לתרופות שמורחים בפי הטבעת ובאיזור סביב פי הטבעת לחדור לרקמות עמוקות יותר.

משככי כאבים

משככי כאבים, כמו חומרים מרדימים, מקלים על הכאב, הגרד והתחושה השורפת על ידי דיכוי הקולטנים בעצבי הכאב.

קורטיקוסטרואידים

קורטיקוסטרואידים מפחיתים את הדלקת ויכולים להקל על הגרד, אך שימוש כרוני יכול לגרום לנזק בלתי הפיך לעור. אסור להשתמש בהם לתקופות של יותר מכמה ימים או שבועיים. רק מוצרים עם השפעות קורטיקוסטרואידיות חלשות נמכרים ללא מרשם. בקורטיקוסטרואידים חזקים יותר הנמכרים בעזרת מרשם אסור להשתמש לטיפול בגרד בפי הטבעת.

מה עושים את הגרד בפי הטבעת לא מפסיק?

במקרה כזה מחפשים את הגורם לגירוי. בדיקה על ידי רופא יכולה לזהות את רוב הגורמים לגרד בפי הטבעת. לפעמים נדרשים שינויים בתזונה, טיפול בדלקות או תהליכים כירורגים כדי לתקן את הגורם לגרד.


פעולות מסמך